15-20 Yıl Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde kendisine ait eve sahip olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Kira masraflarından kurtulmak ya da yatırım yapmak amacıyla alınmak istenen evler için para büyük önem taşımaktadır. Alıcının yeterli nakit parası olmaması durumunda konut kredisine başvurabilmektedir. Konut kredisi olanağını ise finans sektöründe hizmet veren çoğu banka bu krediye başvurmak isteyen kişilere sunmaktadır. Her bankanın faiz oranları, konut kredisi verme koşulları ve vade süreleri birbirinden farklılık göstermektedir. Maksimum konut kredisi vadesi 20 yıldır ama çoğu banka bu kredileri en fazla 10 yıllık vermektedir. Çünkü vade süresi arttıkça faiz masrafı arttığı için bu durum hem kredi veren kurumu hem de kredi alan kişiyi olumsuz etkilemektedir.

Şekerbank

15 yıl uzun vadeli konut kredisi veren bankalarda en çok ismini duyuran banka Şekerbank’tır. Kredi verme koşulları her ne kadar ağır şartlar içerse bile en uzun vadeli konut kredisi veren banka olarak nitelendirilmektedir.

QNB Finansbank

Uzun vadeli konut kredisi veren diğer bir banka ise QNB Finansbank’tır. 15 yıl vadeli konut  kredisi veren bankanın 2019 faiz oranlarına baktığımızda %2.17 oranıyla karşılaşmaktayız. Faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle vade kadar bankanın faiz oranı da dikkate alınmalıdır. Bu nedenle konut kredisi çekecek olanların konut kredisi banka faiz oranlarını dikkatle incelemesi gerekmektedir. Çünkü %0,01 bile oynayan bir faiz oranı sizin cebinizde totalde çok yüksek bir miktarı bırakmaktadır. Konut kredisi çekerken en çok dikkat etmeniz gereken husus vadeden de öte bu husustur.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da uzun vadeli kredi veren bankalardan biridir. 20 yıl vadeli Mortage konut kredisi vermektedir. 100.000 TL için 20 yıl vadeli konut kredisi çekildiğinde faiz oranı %2.17 gibi orana çıkmaktadır. Taksit tutarı ise aylık 2.182 TL olmaktadır. Garanti bankası diğer birçok bankaya oranla 20 yıla kadar vade sunduğu için oldukça avantajlıdır. Konut kredisi çekecek olanların Garanti bankasının bu fırsatından yararlanmasını önerebiliriz.

İş Bankası

İş bankası da 180 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyenlere fırsat tanımaktadır ancak genellikle bu süreyi 120 ay ile sınırlamaktadır. Çünkü bankaların vermiş olduğu vade süresi arttıkça aldığı sorumluluk da doğru orantılı olarak artacağı için çoğu banka her ne kadar uzun vadeli konut kredisi verse bile bu süreyi minimuma indirmeyi tercih etmektedir. Bu sebeplerden ötürü konut kredisi çekmek isteyenlerin detaylı kıyaslamalar yapmasında fayda vardır.

15 ile 20 yarası uzun vadeli konut kredisi veren bankalar bu şekilde. Bankalar arasında en uzun vadeli konut kredisini vereni Garanti Bankası’dır. Ancak kredinin vadesi bankanın isteğine göre kısaltılabilmektedir. Bunun sebebi ise bankanın çok uzun yıllar olan bir sorumluluğun altına girmek istemiyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir