Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir Mi?

Konut satın alıp kiradan kurtulmak hemen hemen her kiracının aklındaki tasarılardan birisi. Hane sahibi olmak için bankaların uygun konut kredi kampanyaları da var. Peki arsa tapulu daireye kredi çıkar mı?

Arsa Tapulu Daire Ne Demek?

Seansa hazır olan hanelerin bazıları arsa tapulu bazıları da kat mülkiyetli olarak ikiye ayırılıyor. Tapunun kat mülkiyetli tapu olması için evin ruhsata uygun bir şekilde yapılması ve buna güvenerek iskan vesikasını alması gerekiyor.Eğer iskan izni alınmamışsa bu evlerin tapusu arsa tapulu olarak kalıyor.

Arsa Tapulu Daireye Kredi

Bankalar konut kredisi verirken hanesi güvenceye alarak kredi veriyor. Başka bir deyişle hanesi ipotek aracılığıyla güvenceye alıyor. Arsa tapulu dairede ve tapusuz hanelerde ise banka kredi vermiyor. Bir takım bankalar bu vaziyet için çözüm olarak daire tapulu başka bir hanesi ipotekle güvence altına almayı sunabiliyor.

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kiracıysanız veyahut bir eviniz yoksa hane sahibi olmanız sizin hayatınızı güzelleştirecek ehemmiyetli bir ayrıntı. Yalnız bunu yaparken psikolojinizi bozacak, ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmeyin. Bunun yerine kendinize bir hedef koyun ve para biriktirmeye başlayın.Ben ancak geçiniyorum para biriktiremiyorum demeyin, bunun yerine gelir ve giderinizi düzenli olarak yazmaya başlayın. Gelir ve giderleriniz arasında balansı oturtana kadar isteklerden arınıp ihtiyaçlara yoğunlaşın. Böylelikle ağır ağır para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Şayet gider ve gelir arasında büyük bir fark varsa ve geçinemiyorsanız da kendinize ek iş fırsatları yaratmaya çalışın.

Ama şayet parasal vaziyetiniz şu an hane sahibi olmaya elverişli değilse önce %20’lik peşinatı biriktirmeye odaklanın. Konut kredisi müracaatı yapmadan önce sıkı bir araştırma yapın; hem hane hem de kredi için.Ödemelerini düzenli yapabileceğiniz orta halli bir hane sizi kısa vadede deşarj olur, sonrasında da hanesi satıp başka hane alabilirsiniz. Başka bir deyişle ehemmiyetli olan iyi hesaplanmış bir yatırım ve kira giderinden kurtulmak. Fakat unutmayın, konut almadan önce her şeyi iyi hesaplayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir