Asgari Ücret Alanlara Konut Kredisi Çıkar Mı?

Ülkemizde asgari ücretle çalışanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülke koşulları göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretle geçinmek oldukça zordur. 2018 yılında asgari ücret net 1603 TL iken 2019 yılında net 2020 TL olmuştur ancak hala gelir gideri karşılamamakta ve yaşam koşulları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Her insanın hayalinde olduğu gibi asgari ücretle çalışan birçok insan da konut sahibi olmak istemektedir ve bunun hayalini kurmaktadır. Bunun için bankalara konut kredisi çekme konusunda başvuruda bulunmaktadırlar. Bankalar kredi vermeden önce başvuran kişi hakkında detaylı değerlendirmeler yapmaktadırlar. Çünkü bankanın kredi vermesi işleyişinde konut kredisi taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi önemlidir. Bu sebepten ötürü banka hem kendi hem de müşteri açısından zorluklar ile karşılaşmak istemez, değerlendirmelerini de buna göre yapar.

Bankaların kredi verirken dikkate aldığı ilk durum ise bütçe değerlendirmesidir. Bu değerlendirmede kredi öderken verilmesi gereken aylık taksit tutarının müşterinin geliriyle ilişkisine bakılır. Bankanın kredi vereceği müşterinin aylık taksit oranı, maaşının yarısını geçmemelidir. Bu durumu 2019 yılında net 2020 TL asgari ücret alan bir kişi üzerinden değerlendirelim. Örneğin 2019 yılında x bankasından konut kredisi çekmek isteyen kişi %2.10 faiz oranıyla 100.000 TL kredi almak isterse ve vade süresini 20 yıl olarak seçerse aylık taksit tutarı 2.120 TL’dir. Bu da gösteriyor ki taksit tutarı, asgari ücretin değil yarısı tamamından fazlasına tekabül etmektedir. Yani bu şartlar altında asgari ücretle çalışan bir kişiye konut kredisi çıkması pek de mümkün gözükmemektedir. Ancak kredi çekmek istenilen miktar azsa ve yukarıda belirtildiği gibi taksit miktarı maaşın yarısını geçmezse kredinin çıkma ihtimali de vardır.

Asgari Ücret Alanlara Toki’den Ev Alma Fırsatı

Asgari ücretle çalışan bir kişi konut sahibi olmayı çok istiyor ama maaşından dolayı kredi alamıyorsa kendi lehine bir çözüm bulmalıdır. Eğer ek bir veya birden fazla geliri varsa  bunları kanıtlayan belgeleri bankaya göstermesi avantaj sağlayacaktır. Bankadan kredi alım talebi olumsuz sonuçlanan asgari ücretle çalışanların başvurabileceği başka bir yol ise Toki evleridir. Çünkü Toki evlerinin ödemede sağladığı kolaylık bankalara göre daha makul düzeydedir. 120 ay vade süresiyle aylık 500 TL ödeyerek bir ev sahibi olunmasına fırsat tanımaktadır. Bu da asgari ücret alanların düşük taksitler ödeyerek ev sahibi olabilme imkanının olduğunu göstermektedir.

Asgari Ücretliler İçin Konut Kredisi mi Toki mi?

Asgari ücretle çalışan insanlar için konut kredisi oldukça masraflı bir tercih olabilmektedir. Bu nedenle Toki’nin asgari ücretliler için planladığı ve satışa sunduğu daha düşük ödeme yöntemleriyle ev sahibi olabilirler. Ancak Toki’ye başvurmaları halinde çıkmaması durumunda konut kredisi yöntemine başvurabilirler. Günümüzdeki yüksek faiz oranları ve geçmişe göre bankaların daha kısa vadeler sunması nedeniyle konut kredisi, asgari ücretliler için oldukça zor bir yol olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir