BANKACILIK ÜRÜNLERİ

BANKACILIK ÜRÜNLERİ

Günümüzde yaşadığımız nakdi sorunlar konusunda, destek aldığımız kurumlar bankalardır. Bankalar BDDK’ya bağlı olarak faaliyet gösteren müşterilerinin nakdi sorunlarında destek olan, belli kurallar ve ölçtüler dâhilinde bu desteği sağlayan legal kurumlardır. Yazımızda bankaların bireysel müşterileri için tahsis ettiği kredi, kredi kartı ve esnek hesaba dair detaylı bilgi veriyor olacağız. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz

Kredi Nedir?

Krediler ağırlıklı olarak ihtiyaç kredisi adı altında tanımlanan bireysel olabileceği gibi ticari de olabilen, bankaların müşterilerine doğrudan nakit desteği sağlandığı bankacılık ürünleridir. Belli periyotlar dâhilinde aylık taksitlerle geri ödemesinin sağlanması beklenir. Bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte, krediyi kullanırken, tarafınıza tebliğ edilen bir faiz oranı bulunur. Ayın belli günlerinde ödeyeceğiniz taksitlerle kredinizin geri ödemesini sağlarsınız. Banka kredisi, gecikmeye girdiği takdirde taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir. Ancak yapılacak kredi taksitlendirme işleminin, mevcut faiz oranı üzerine eklenen gecikme faizi ve taksitlendirme faizi bulunur.

Kredi Kartı Nedir?

Banka ürünleri içerisinde en yaygın kullanılan ve tahsis işlemleri daha kolay olan bir üründür. Tanımlanan limit dâhilinde, nakit çekim ve alışverişlerinizde kullanabileceğiniz bir bankacılık ürünü olan kredi kartı, yine kredi türlerinde olduğu gibi belli periyotlarda geri ödeme beklemektedir. Kredi kartı ödemeleri üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Asgari tutar ödemesi, dönem borcu ödemesi ve kapanış bakiyesi ödeme. Her ayın belli günleri ödenmesi gereken ve asgari tutar olarak ifade edilen meblağ, kullandığınız kredi kartı limitinin 3/1’i kadardır. Dönem borcu ise kredi kartının toplam borcunun yarısı kadar olmaktadır. Ancak gecikme gibi bir durum söz konusu olmuş ise kartın borcunun tamamına da eşitlenebilir. Kapanış bakiyesini ödeme ise kartın toplam borcunun ödenmesi ve takip eden süreçte kolaylıkla kullanılması şeklidir. Gecikmeye girdiğinizde birçok banka, kredi kartı için de taksitlendirme seçeneği sunar ancak yine belli bir faiz oranı dâhilinde bu işlemi gerçekleştirir.

Esnek hesap

Son dönemlerde kredilerin yanında tahsis edilen yardımcı bankacılık ürünleridir. Belli bir limit dâhilinde tanımlanan nakit çekime elverişli mevduat hesabı olarak işlem yapan bir üründür. Aylık geri ödeme miktarı, yansıyan faiz oranı olarak ifade edilebilir. Geri ödemesi en kolay olan bankacılık ürünüdür diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir