Bayramda Kredi Kartı Ödemesi Yapılır MI?

Bankalardan kullandığınız, bankacılık ürünlerinin belli sürelerde yapılması gereken geri ödemeleri mevcuttur. Bankaların yaygın olarak tanımladığı bankacılık ürünlerinden biri de kredi kartlarıdır. Kredi kartlarıyla ilgili resmi tatil günlerinden ve bayramlarda ödeme yapılabilir mi? Sorunun yanıtını yazımızda siz değerli okurlarımız için yanıtlamaya çalıştık. Faydalı olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

Kredi Kartı Nedir? Nasıl Ödenir?

Kredi kartları, her banka tarafından farklı isim ve özelliklerde tanımlanan, nakit çekim ve gündelik alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz yaygın bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı limiti, başvuru yapan kişinin gelir düzeyine ve geçmiş ödeme performansına bağlı olarak farklı tutarlarda tanımlanır. Bu kartlarında her bankacılık ürününde olduğu gibi geri ödeme günleri ve seçenekleri vardır.

Kredi kartları ödemeleri 3 farklı biçimde yapılabilmektedir. Bu ödeme şekilleri, asgari tutar ödemesi, dönem borcu ödemesi ve toplam kapanış bakiyesidir.

Asgari tutar ödemesi; hesap kesim ve son ödeme tarihi olarak belirlenen, 10 günlük süre içerinde aylık olarak ödenmesi gereken minimum tutardır. Bankalarda sistemsel farklılıklar olsa da genel manada toplam borcunuzun 3/1 oranında belirlenen bir tutar söz konusu olur. Asgari, tutar ödemesini yaptıktan sonra, gecikmeden çıkarsınız ancak, aylık olarak belirlenen faiz tutarının ödemesini gerçekleştirirsiniz.

Dönem borcu ödeme; kartınızın toplam borcunun hemen hemen yarısı kadar olan bu tutar yine hesap kesim ve son ödeme tarihleri arasında ödenir. Aylık olarak kredi kartınıza ait olan dönem borcunu yatırdığınız takdirde gecikmeye girmeyeceğiniz gibi faiz ödemesinden de muaf olursunuz.

Toplam kapanış bakiyesi ödeme; sahip olduğunuz kredi kartının toplam kapanış bakiyesinin ödenmesi şeklidir. Bu tutarı ödediğinizde hem varsa gecikmeden çıkmış olursunuz, yoksa gecikmeye girmezsiniz, faiz ödemesi yapmazsınız ve ödemeden sonraki iş günü itibariyle kartınızın toplam bakiyesi kadar bir meblağda harcama yapma şansınız olur.

Kredi Kartı Ödemesi Bayramda Yapılır Mı?

Kredi kartınızın son ödeme tarihinden sonraki gün şayet resmi tatil gününe ya da bayrama denk gelmişse, kredi kartınızın gecikmeye girmesi gibi bir durum olmayacağını öncelikle belirtelim. Çünkü bankalar sistem çalışmalarını ürün gecikmeleri bazında resmi tatillerde ve bayramlarda askıya alır. Buna istinaden ürünlerin, resmi tatillerden ve ya bayramlardan sonra takip eden ilk iş gününde ödenmesi beklenir.

Ancak yine de ben ödememi yapmak istiyorum diyorsanız, kredi kartları günümüz şartlarında, interaktif bankacılık ürünleri olarak görev yapmaktadır. Bu anlamda internet bankacılığından, ATM’den ya da otomatik ödeme talimatınızla ödeme yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir