BAYRAMDA KREDİ TAKSİTİ ÖDENİR Mİ?

Bankalar tahsis ettikleri çeşitli bankacılık ürünleri ile müşterilerine maddi anlamda destek olurlar. Bu anlamda bankaların, müşterilerine sundukları en yaygın bireysel ya da ticari, bankacılık ürünlerinden biri de, kredilerdir. Kredilere dair bilgi verdiğimiz ve bayramda kredi taksiti ödenir mi? Sorusuna yanıt aradığımız yazımızın faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

Kredi Nedir? Kredi Ödeme Ölçütleri Nelerdir?

Krediler bankalarca, müşterilerine tahsis edilen, aylık baremde geri ödemesi bulunan, belli bir faiz oranı ve belli bir tutar olarak tanımlanan ve müşterinin, bankacılık sicil geçmişi temel alınarak tahsis edilen nakdi bankacılık ürünleridir.

Banka kredilerinde tanımlanacak tutar, başvuru yapan kişinin aylık gelir miktarı ve finansal geçmişi ile ilgilidir. Bu anlamda bankacılık müşteri performansınızın yüksek olmasına ve aylık gelir miktarınızın tutarına göre, istediğiniz bankadan, istediğiniz tutarı almanız mümkün olur.

Krediler farklı bir özellik taşımıyorlarsa, aylık baremde ödemesi yapılır. Yani almış olduğunuz kredinin toplam tutarı, faiz oranı da üzerine eklenerek, belirlenmiş vade sayısına göre bir ödeme planı çıkarılır ve aylık belli tutarlarda kullanmış olduğunuz kredinin geri ödemesini sağlarsınız.

Resmi Tatillerde Ve Bayramlarda Kredi Taksiti Ödemesi Yapılabilir Mi?

Resmi tatillerde ve bayramlarda bankaların şubeleri mesai yapmaz. Peki, bu anlamda kredinin taksiti resmi tatile ya da bayrama denk geliyorsa ne yapmak gerekir?

Değişen bankacılık hizmetleri, müşterilerinin işlemlerini daha da kolaylaştırmayı hedefler. Bu hizmetlerden biri de otomatik ödeme talimatıdır. Faturalarınızda olduğu gibi, kredilerinizde de hesaplarınızda otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Şayet otomatik ödeme talimatı varsa, resmi tatillerden ve bayramdan sonraki ilk iş günü, talimat doğrultusunda işlem otomatik olarak gerçekleşir.

Otomatik ödeme talimatınız yoksa ve yine kredi ödeme gününüzle ilgili benzer bir durum söz konusu olmuşsa, yine takip eden ilk iş günü ödemeyi yapabilirsiniz. Kredinizin ödeme günü resmi tatil gününe ya da bayrama denk geliyorsa gecikmeye girmeyecektir. Ancak yine de temkinli olmak istiyorsanız, resmi tatillerden ya da bayramlardan önce birkaç taksit ödemesi gerçekleştirmeniz de mümkün olacaktır. Bu sayede, öncesinden ödeme yaparak kredi taksitinizin olası tatil günlerine denk gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir