Birden Fazla Bankaya Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Ansızın fazla bankaya kredi müracaatı yapmak veyahut aynı gün çok sayıdaki bankaya kredi müracaatında bulunmak gibi hareketler kredi notunu nasıl etkiler pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Kredi notu, bankaların müracaatları onaylamak ve bazen de reddetmek için kullandıkları kredi geçmişini yansıtan bir puanlamadır.

Bir banka, bir müracaatı değerlendirmek için kredi geçmişini her kontrol ettiğinde, kredi notu bu vaziyetten etkilenir.

Kredi Başvurusu Yapılınca Ne Olur?

Bankalar, kredi müracaatlarınızı değerlendirmek için kredi geçmişinizi kontrol etmeye ihtiyaç duyarlar.

Kredi geçmişiniz, kredileriniz, kredi kartlarınız, hesap sayılarınız, vaktinde ödeme yapıp yapmadığınız veya önceden borçlarınızdan dolayı legal takip geçirip geçirmediğinizi gösterir.Kredi geçmişi, bu ve buna benzer bilgileri kontrol faktörün en iyi yoludur.

Tam kredi geçmişinizi incelemekten ziyade, bir hayli banka, müracaatınızı daha hızlı bir şekilde değerlendirmek için kredi notunuzu kontrol eder.

Çünkü kredi notunuz kredi geçmişinizde yer alan tüm bilgilerin bir özeti niteliğindedir.Bir banka, sözgelimi kredi müracaatınızı değerlendirmek için, kredi notunuzu kontrol ettiğinde, kredi raporunuzda bir sorgulama gerçekleştirilir.

Son 12 ay içinde kredi raporunuzda gerçekleştirilen bu sorgulama kredi notunuzu etkiler.

Fazla Müracaatlar Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Tek bir kredi müracaatının kredi notunuza büyük bir hasar verme ihtimali yoktur. Çünkü kredi geçmişiniz, her ne kadar kötü veyahut iyi olsun fark etmeksizin, tek bir kredi müracaatının tesirini absorbe edecektir.Ancak, kısa müddette ansızın fazla bankaya çok sayıda kredi müracaatı yapmak kredi notunuza ciddi bir zarar verecektir.

Mesela tüm bankalara aynı anda kredi müracaatı yapmak veyahut aynı gün veya daha kısa aralıklarla değişik günlerde farklı bankalara sıkça müracaatta bulunmak kredi notunuza zarar vermekle beraber, kredinizin onaylanma ihtimalini de düşürecektir.

Kredi notunuz birkaç kredi müracaatından büyük zarar görmeyecek olsa dahi, bankalar günümüzde yoğun müracaatlar yaptığınız için kredi müracaatınızı reddedebilir.Çok fazla sayıda yeni kredi müracaatı çaresizlik olarak idrak edebilir ve mevcut parasal vaziyetinizin muhtemelen pek de iyi olmadığına işaret eden bu vaziyet, kredi müracaatınızın negatif sonuçlanmasına kapı aralayabilir.

Kredi müracaatınızın onaylanması veya reddedilmesi, en azından direk, kredi notunuzu etkilemez.Müracaatınız onaylanırsa, yeni kredili ürün açılışları kredi notunuzu yüzde 11 oranında etkilediğinden, kolay bir matematikle, kredi notunuzun belirtilen oranda geçici olarak düşebileceği söylenebilir.

Ancak tabii, kredi müracaatınızın onaylanması vasati kredi geçmişi yaşınızı artırmış olacağından, bu da notunuza pozitif bir tesirde bulunacaktır. Diğer yandan, müracaatınızın reddedilmesi kredi notunuzu etkilemeyecektir.

Yoğun Kredi Başvurularının Olumsuz Etkisi Ne Zaman Geçer?

Güzel haber şu ki, kredi notunuzu sadece son 12 ay içerisinde banka ve finans kuruluşlarınca yapılan kredi sorguları etkiler. 24 ay sonra, sualler tamamiyle kredi raporunuzdan düşer. Bu müddetin sadece kredi müracaat taleplerinin gerektirdiği sorgulamalar için geçerli olduğunu unutmayın.

Ayrı olarak diğer negatif kredi geçmişi bilgileri, kredi raporunuzda çok daha uzun müddet kalacaktır. Bu yüzden, kötü kapanmış krediler ve geciken ödemeler gibi negatif vaziyetlerin kredi geçmişinizde daha uzun müddetli etkiler yaratacağını unutmamalısınız.

Özetlemek gerekirse kısa aralıklarla yapılan yoğun kredi müracaatları, kısa vadede kredi notunuza zarar verebilir; bu yüzden, yoğun ve sık bir şekilde yeni müracaatlar yapmaktan kaçınmalısınız.Kredi notunuzda yeni bir sorgulamadan meydana gelen rastgele bir düşüş kısa vadeli ve geçici olacaktır.

Yeni ve mevcut kredi yükümlülüklerinizi mesul bir şekilde yerine getirdiğiniz sürece, kredi notunuzun yeni müracaatlardan daha az hasar alması olası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir