Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir ve Ne Kadar Ödenir 2019

Bakıma muhtaç ancak kendisine bakım sağlayacak kişinin ödemesini yapacak vaziyette olmayanlar için sağlanan hanede bakım aylığı sayesinde ihtiyaç sahiplerinin daha kaliteli bir hayata sahip olması olası. Geçtiğimiz senelerde başlatılan en yenilikçi ve sosyal projelerden birisi olan hanede bakım aylığını kimler alabilir ve ne kadar ödenir gibi çeşitli konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Evde Bakım Maaşı 2019

Özel ihtiyaçları olan ve bu ihtiyaçların karşılanması için değişik bir kişiye ihtiyaç duyan ihtiyaç sahiplerinin yapması şart olan ödemeyi karşılayacak finansal güce sahip olmaması halinde hanede bakım aylığından faydalanması olası. Devlet desteğiyle oluşturulan bu sosyal proje dahilinde sağlanması beklenen bir takım şartlar var.Bu şartlar genel bakımından hanede bakım yapılmasının zaruri olduğunu tescilleyen çeşitli belgeler ve bu bakımdan doğacak finansal sorumluluğun yerine kazançlamayacağını gösteren çeşitli ibrazlardır.Çoğunluğu özürlü, yaşlı ve hastalanan hedef kitlenin bu sayede hak ettiği refaha kavuşması amaçlanıyor, ayrı olarak ne hasta bakıcısının ne de aile fertlerinden değişik bir kişinin rastgele bir fedakarlıkta bulunmasına gerek kalmıyor.

2019 Evde Bakım Aylığı Ücreti

Senelik enflasyon ve çeşitli segmentler baz alınarak sene başında tekrardan hesaplanan ve aktüellenen hanede bakım aylığı 2018 senesi bakımından 1068 TL oldu. Toplamda 800 binden fazla kişinin yararlandığı bu ödenek Temmuz 2018 bakımından 1105 TL olacak. 2019 seneyin Ocak ayında ve 2019 seneyin Temmuz ayında yine hesaplanacak olan hanede bakım aylığının önümüzdeki senelerde 1207 TL’ye kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Hangi İllere Veriliyor?

Evde bakım aylığı hali hazırda bir proje ve hayata geçirilmeden önce kaptan şehirlerde çeşitli tecrübeler yapılıyor. Bakanlık, hanede bakım aylığıyla alakalı olarak seçtiği kaptan şehirlerin Kars, Sakarya, Amasya, Karabük, Afyon, Samsun, Tokat, Aksaray, Düzce, Bilecik ve Çanakkale olduğunu izah etti.Şu an için yalnızca 11 şehirdeki ihtiyaç sahiplerinin faydalanabildiği bu uygulamadaki aksaklıklar giderildikten sonra tüm Türkiye’de uygulanabilir olması sağlanacak.

Kimler Evde Bakım Parası Alabilir

Evde bakım parası almak isteyen kişilerin yerine getirmesi şart olan bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartlar finansal açıdan ihtiyaç sahibi olunduğunun tescillenmesi, bakıma muhtaç olunması ve bu vaziyetin doktor raporuyla tescillenmesi. Evde bakım aylığına müracaat yapacak kişilerin içerisinde yaşadığı haneye giren parayı baz alması gerekiyor.Dolayısıyla değişik bir aile ferdiyle yaşayan ihtiyaç sahiplerinin toplamda hanelerine giren paranın hanedeki kişi sayısına ayrıldığında asgari fiyatın 3’te 2’sinden az bir rakama tekabul etmesi bekleniyor.

Ailenin Gelir Durumu

Bakıma muhtaç kişiler, engelliler ve ihtiyaç sahipleri çoğunlukla aileleriyle beraber yaşadığı için bu vaziyete spesifik olarak değişik bir başlık altında değinmek faydalı olacaktır.Ailesiyle beraber yaşayan kişilerin uygun olup olmadığını hesaplaması için yapması şart olan şey hanede yaşayan herkesin kazandığı toplam parayı yeniden hanede yaşayan kişi sayısına bölmesidir.Mesela 6 kişinin yaşadığı bir hanede sadece iki kişi çalışıyorsa ve iki kişinin aylıkları toplamı 5 bin TL’ye tekabul ediyorsa 5 bin TL / 6 = 833 TL kişi başına düşen gelir olmaktadır. Asgari fiyatın 1603 TL olduğu biliniyor ve koşul kişi başına düşen gelirin mevcut asgari fiyatın 3’te 2’sinden başka bir deyişle 1068 TL’den az olması. Görüldüğü gibi 2 kişinin ayda toplam 5 bin TL gelir ele geçirdiği 6 kişilik bu ailede yer alan ihtiyaç sahibi hanede bakım parası alabilir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı için müracaatta bulunacak kişilerin nüfus cüzdanı ve sıhhat raporuyla beraber en yakın Aile ve Sosyal Siyasetler bakanlığı Şehir Müdürlüğü’ne gitmesi gerekmektedir. Bu bakımı yapacak kişi yani maaşın ödeneceği kişi de müdürlükte hazır bulunmalıdır, eğer gelemeyecek durumdaysa vekalet vermelidir.

  1. Valilik ya da kaymakamlığa gidilir ve defterdarlık aracılığıyla başvuru evrakları temin edilir,
  2. İl ya da ilçe idare kuruluna gidilir ve muhtaçlık belgesinin hazırlanması istenir,
  3. Temin edilen belgelerle birlikte SGK’ya gidilir ve başvuru incelemesi talep edilir,
  4. İnceleme sonrasında karar verilir ve durumla ilgili bakanlığa bildirimde bulunulur.

Talep edilecek belgeler ise şu şekildedir:

  • Engellilik durumunu gösteren tam teşekküllü bir hastaneden alınmış belge,
  • Bakıma muhtaç kişiye ve bakımı üstlenecek kişiye ait 1’er adet vesikalık fotoğraf,
  • Varsa engelliyle birlikte yaşayan iş yeri sahiplerinin geçici vergi beyannamesi, engellinin sahip olduğu mülk, kira kontratları, tapular, gelir belgeleri.

Bu dokümanların en son mertebede Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı’na ibraz edilmesi gerekecektir, süreç için ilk adım ise Vilayet veyahut Kaymakamlık aracılığıyla atılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir