İhtiyaç kredisi Faiz oranları

Kredi müracaatı başlığı altında en çok gündeme gelen kredi türü kuşkusuz İhtiyaç Kredisi oluyor. Çünkü bilhassa acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesinde İhtiyaç Kredisi en tesirli ve kısa yol. Bilinen diğer isimleri de ferdi veya tüketici kredisi.Bu bağlamda, ihtiyaç oranla düşük fiyatlı ve kısa vadede karşılanacak ihtiyaçlar için bankaların sunduğu bir kredi hizmeti. Bu özelliklerinden dolayı konut kredisi gibi kredi türlerinden de ayrılıyor.Bu özelliklerinden dolayı konut kredisi gibi kredi türlerinden de ayrılıyor. İhtiyaç Kredisi için yapılan kredi müracaatı çoklukla evlilik, eğitim giderleri, hane eşyaları vb. ihtiyaçlar için yapılmış oluyor.

Kredi başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi müracaatı yapmak için yollar mevcut. Bunlardan en avantajlıları, bankaların online kredi müracaatı sistemleridir. Çünkü bu sistemde evvelce kayıtlı olan ferdi veriler sayesinde, kredi için ön onay alma olanağı vardır. Bunun dışında ATM’ler veya çağrı merkezleri de kredi müracaatı yapılabilecek diğer platformlar olarak sıralanabilir.Diğer kredi türlerinde olduğu gibi ferdi kredi alabilmek için alakalı bankada bir hesaba sahip olmanız ve kredi notu açısından yeterli görülmeniz gerekmektedir. Bankalara göre farklık gösterebilecek kriterler için bankalara ait internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Size En Uygun Kredi

İhtiyaçlarınıza en uygun krediyi bulmak için bankalar tarafından tertip eden kampayanları inceleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak isteyen kredi miktarı & vade, kredi notunuz ve alakalı banka ile olan ilişkileriniz (aylık müşterisi olmak gibi) size uygun krediyi bulmanızda belirleyici olacaktır.

Kredi Notlarına Göre Risk Grupları

Kredi müracaatı yaptığınız vakit banka tarafından en çok dikkate alınacak şahsi bilginiz, kredi notunuz olacaktır.Bu yüzden sizlere kredi notuna göre bulunduğunuz riziko grubunu ve kredi kullanma ihtimalinizi gösteren bir liste sunmak istiyoruz;

Kredi Notuna Göre Risk Grubu ve Kredi Kullanma İhtimali

  • 1 – 699 En Riskli (İhtimali) Çok Düşük
  • 700 – 1099 Orta Riskli (İhtimali) Düşük
  • 1100 – 1499 Az Riskli (İhtimali) Gelire Durumuna Bağlı
  • 1500 – 1699 İyi (İhtimali) Yüksek
  • 1700 – 1900 Çok İyi (İhtimali) Çok yüksek

Burada bahsi geçen riziko grupları ve olasılıklar değişebiliyor. İpotekli veya kefil göstererek yapılan kredi müracaatlarında, risk grubuna göre olasılık düşük de olsa kredi kullanma olanağı doğabliyor. Bu tür özel vaziyetleri, bankalarla görüşmek gerekiyor.

Hangi İhtiyaçlar İçin İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

Borç kapatma kredisi (Kredi ve kart borçları için)
Talebe Kredisi (Eğitim ve Okul Gideri)
Evlilik kredisi (Düğün vb. giderler)
İpotekli Kredi (Ekseriyetle Kredi Notu Düşük Kişiler)
Bayram Kredisi
Alışveriş Kredisi
Sıhhat Kredisi (Sıhhat Giderleri)

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Olabildiğince çok sayıda, değişik bankalardan İhtiyaç Kredisi önerisi alın.
Bu önerileri değerlendirirken kredi/fiyat oranını baz alın.
Ödemeleri size zorlamayacak taksitlendirmelere yönelmeye çalışın.
Öneriler arasındaki değişik vade ve ödeme tasarılarını da dikkate alın.

Kredi Gecikme Faizi Oranı

Kredilerde ödemelerin gecikmesi vaziyetinde uygulanacak getiri oranı, mevcut faiz üzerinden %30 olarak hesaplanır. Başka bir deyişle %1 faizi olan bir kredi ödemesinin gecikmesi, faizin %1,30 olarak yükseltilmesine kapı aralar.Bankaların özel uygulamaları ile ilgili ayrıntılı bilgileri, resmi web adreslerinden ve şubelerden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir