İlk Kez Kredi Kartı Kullanacaklara 10 Maddelik Rehber

Daha önceki yazımda yani kredi kartı nedir, ne değildir anlatmaya çalışmıştım. Bu sefer ilk kere kredi kartı alacak ve ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayacak olan herkes için biraz da klavuz niteliğinde bu yazıyı hazırlamak istedim.

Yazıda kredi kartının iyi mi kullanıldığı, kredi kartı almak için lüzumlu olan şartların neler olduğu, borç ödemesi ve kartlarla ilgili temel kavramların ne anlama geldiğini öğrenebileceksiniz.

Maddeler halinde ilk kez kredi kartı kullanacakların bilmesi gerekenler:

Kredi kartı, ödeme ve borçlanma aracıdır
İlk bilmenizde fayda olacak, kredi kartlarının ödeme ve borçlanma çalgıları olduğudur. Sıradan bir anlatımla açıklamak isterim. Herhangi bir kredi kartına sahip olduğunuzda kartınıza bir limit tanımlanır. Bu limit dahilinde fiziki mağazalar da dahil olmak üzere internet mağazalarından da alışveriş yapabilmeniz mümkün olur. Alışveriş yaptığınızda harcama meblağı kredi kartınıza tanımlı limitten düşer. Kullandığınız her meblağ, borçtur.

Söz gelimi, finansal kuruluşlar tarafından kartınıza tahsis edilen limit, aynı kurumların size kullandıktan sonra vakitı ulaştığında ödemeniz için verdikleri borçtur. Kredi kartının ödeme ve borçlanma aracı olduğunu her süre hatırlarsanız, icra ettiğinız her harcamanın süreı geldiğinde ilgili müessesea geri ödenmek üzere alınmış bir borç bulunduğunu bilir ve harcamalarınızı çok daha dikkatli yaparsınız. Ne demek istediğimi ve kredi kartı harcamalarına niçin dikkat edilmesi gerektiğini sonraki maddelerde anlatacağım.

Kredi kartınızı nereden ve iyi mi alacaksınız

Diğer yandan kredi kartına başvurmak için illa şubelere de gitmeniz gerekmiyor. Nerede ise tüm bankalar resmi web sitelerinden başvuru kabul ediyorlar. Şubelere gitmek yerine bankaların resmi web adreslerinden de müracaat yapabilmeniz mümkün olacaktır. Yine yanınızda nüfus cüzdanı bilgilerinizi bulundurmanız gerekeceğinden, bunu tekrar hatırlamış olmak isterim.

Ülkemizde biroldukça banka var. Her banka da müşterilerine talep etmesi halinde kredi kartı verir fakat her müşterisine ya da herkese değil. Sebebi bir alt maddede.

Kredi kartı almak için neler gerekiyor, hangi şartlar sağlanmalı

Her banka kredi kartı vermesine karşın ne yazı ki, her insana kredi kartı verilmiyor. Başvurunuzun onaylanması için sağlamanız ihtiyaç duyulan kredi kartı alma şartları vardır.

İlk ve temel şart 18 yaş ve üzerinde olmaktır. 18 yaş ve üzerindeyseniz bu harika çünkü ilk ve en temel şartı karşılıyorsunuz. Burada sorun yoksa diğer bir şarta göz atmaya başlayabilirsiniz.

Diğer önemli bir şart da kredi notunuzdur. Yani bunun ne anlama geldiğini de yazmak istiyorum. Kredi notu, bireylerin finansal davranışlarını, ödeme alışkanlıklarını ve kredi kullanım yoğunluğu şeklinde kriterleri baz alarak meydana getirilen bir puan ve referans göstergesidir. Kredi notunun puan aralığı 0 ila 1900 içinde değişmiş olur. Tahmin edebileceğiniz şeklinde 1900 en yüksek puandır ve pozitif referansın göstergesidir.

Genel olarak 1500 ve üzeri kredi notu bulunan tüketicilerin finansal durumu olumlu olarak kabul edilir ve kredi, kredi kartı benzer biçimde finansal ürünleri edinmelerinde bankalarca herhangi bir sakınca görülmez. Kredi notu 1500 ve altında olan tüketicilerin ise finansal ürünleri kullanmaya başlamaları çok da rahat değildir.

Fakat endişelenmeyin. Daha önce kredi, kredi kartı, kredili mevduat şeklinde finansal ürünleri kullanmadıysanız, muhtemelen kredi notunuz hesaplanmamış olacaktır. Eğer kredi notunuz hesaplanmadıysa, sizin sağlamanız ihtiyaç duyulan bir şart değildir. Fakat daha önce bahsettiğim benzeri ürünleri kullandıysanız, kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun ortalama olarak 1500 ve üzerinde olması icap ettiğini de ihmal etmeyin. Kredi notu hakkında dilerseniz bu sayfadan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi notunuz oluşturulmamışsa yada kredi notunuz oluşturulmuş veya düşükse sağlanmanız gereken bir diğer önemli şart gelir belgelemenizdir. Sigortalı bir çalışansanız, maaş bordrosu yada işvereninizden maaş yazısı alarak gelirinizi belgelemeniz mümkün olur. öteki yandan bankalarda bulunan yatırım hesaplarınızdan kazanç elde etmeniz veya kira geliri elde etmeniz durumunda da gelirinizi belgeleyebilirsiniz.

Kredi kartınız geldi mi, kullanmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler
lüzumlu şartları sağlayıp, banka kredi başvurusunu tamamlamış olduktan sonra talep ettiğiniz ev ya da ofis adresinize kredi kartınız en geç 10 iş günü içinde gönderilir.

Küçük bir not: lüzumlu şartları sağladığınız takdirde ilgili banka, kredi kartı başvurunuzu onaylayacaktır. Başvurunuz onaylanmazsa kredi kartı başvurusu neden reddedilir yayınından konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Zarf içinde imzanız karşılığında tarafınıza teslim edilecek kredi kartınıza ilişkin geçi bir şifre (dört haneli PIN kodu) genel anlamda yazılı olarak gelir. Geçici şifreyle kartınızı pos cihazlarında kullanmadan önce bankanıza ait ATM’ye kartınızı yerleştirmeli ve şifrenizi değiştirmelisiniz.

Geçici şifreniz zarfla gönderilmezse bankanızın çağrı merkezini arayarak veya bankanızın herhangi bir şubesine giderek de şifre oluşturabilirsiniz. Bu arada kredi kartınızı banka şubelerinden de teslim alabilirsiniz, böyle durumlarda bankadan çıkmadan da banka personeliyle yeni bir şifre oluşturmanız gerekir.

Toparlayacak olursam, kredi kartınızı kullanmaya başlamadan önce mutlaka geçici şifrenizi değiştirmeniz, yeni bir şifre oluşturmanız ve bankanızın ATM’sinde bir kere şifreyle giriş yapmanız gerekir. Şifrenizi değiştirmek üzereyken, oluşturacağınız yeni dört haneli PIN kodunun doğum tarihiniz yada arda arda gelen benzer sayılardan oluşmamasına da dikkat etmeniz önemli.

Kredi kartıyla ilk ödemeyi artık yapabilirsiniz


Başvurdunuz, başvurunuz onaylandı, kartınız geldi ve sonucunda dört haneli şifrenizi de biliyorsunuz ki. Kartınızla ilk ödemeyi meydana getirmeye başlayabilirsiniz.

Fiziki kullanım gerektiren market, restoran yada diğer işletmelerde ödeme yapacağınız sırada kartınızı yetkiliye uzatın. Yetkili ödemeniz gereken tutarı size söyledikten sonrasında POS cihazına şifrenizi girmenizi isteyecek, POS aletindaki tutarın doğrulunu kontrol edin ve herhangi bir sorun görünmüyorsa dört haneli şifrenizi girin ve şifrenizi girdiğiniz klavyede (genel anlamda sağ alt köşede yer alan) giriş/onaylama tuşuna basın. Her şey bu kadar, fişinizi alın. Kredi kartınızı da almayı unutmayın.

Kredi kartınız ‘temassız’ özelliğe sahipse ve alışveriş yaptığınız işletmeye ait pos cihazı temassız ödemeyi destekliyorsa, şifre girmeden de kartınızı pos cihazında ilgili alana tutarak da ödeme yapabilirsiniz. Temassız ödemeler gün içinde maksimum 50 liraya kadar olan harcamalar için kullanılabilmektedir. Kartınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını bankanızdan öğrenebilir veya bu özelliğe haiz bir kredi kartı için müracaat esnasında bankanıza talebinizi iletebilirsiniz.

Fiziki harcamaları bir kenarı koyarsak internet üzerinden kredi kartla ödemenin iyi mi yapılacağından da anlatmak isterim. İnternet üzerinden alışveriş yapmış olup, ilgili e-ticaret sitesinin ödeme sayfasına geldiğinizde kartınızın üzerinde yazan 16 haneli kart numarasını, adınızı/soyadınızı, kartınızın son kullanım tarihini ve arka tarafta yer alan, sağ tarafta bulunan üç haneli CVV kodunu (güvenlik kodu) ödeme formuna girmeniz gerekir. Genelde bu şekilde tasdik verdiğiniz takdirde harcama tutarı/bedeli kartınızdan ödenir fakat bazı bankalar, bankanıza kayıtlı cep telefonu numaranıza da ödemeyi tamamlaya bilmeniz için ek bir güvenlik önlemi olarak şifre gönderebilir. Bu şifreyi ödeme sayfasında size gösterilecek ilgili alana girmeniz halinde ödemeniz tamamlanır.

Harcamaları yapmış oldunız, limit ve harcama hareketlerinizi nasıl takip edebilirsiniz
Sıra harcamaları takip etmeye geldiğinde biroldukça yolu kullanabilirsiniz. Güncel harcamalarınızı bankanızın ATM’lerinden kontrol edebileceğiniz şeklinde bununla birlikte bankanıza ait internet şubesi, mobil uygulama yoluyla da limit ve harcama takip edeni yapabilirsiniz.

Hesap hareketlerinizi mobil uygulamalar da dahil olmak üzere web kanalı vesilesiyle yapmak için kredi kartı başvurunuz sırasında bununla birlikte web bankacılığı da kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bunu daha sonra da yapabilirsiniz fakat internet bankacılığı sözleşmesini her durumda imzalamanız gerekeceğinden başvurunuz esnasında da bankanıza kullanma isteği talebinizi iletebilirsiniz.

Toparlayacak olursam, kartınıza ilişkin harcama hareketlerini ve limit denetimünü hatta son ödeme zamanı, borçlar şeklinde birçok bilgiyi bankanıza ilişik ATM, mobil veya web şubelerinden denetim edebilirsiniz.

Kredi kartınızın ekstresini iyi mi okumanız gerekiyor
Kredi kartınızı kullandığınız sürece her ay bundan önceki döneme ait harcamalarınızı gösteren bir ekstre tarafınıza e-posta ya da talep etmeniz halinde fiziki posta yoluyla gönderilir.

Ekstrenizde dönem borcunuz, dönem borcunuza ait asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi benzer biçimde bilgilerin yanı sıra yaptığınız harcamaların hangi işletmelerden, hangi tarihlerde yapıldığına yönelik detaylı dökümü görebilirsiniz.

Ekstrenizde göreceğiniz kavramların karışıkları şu şekildedir:

Hesap kesim tarihi. Belirtilen bu tarihten itibaren ve belirtilen sonraki hesap kesim tarihine kadar yapılan tüm kredi kartı harcamalarınızın ilgili dönemde hesaplandığını gösterir. Örneğin, hesap kesim tarihiniz her ayın 8. Gününe denk geliyorsa bir önceki ay da dahil olmak üzere yapacağınız tüm harcamalar ayın 8. Gününde hesaplanır. Bu tarihten sonra yapılan harcamalarsa bir sonraki ayın borcu olarak hesaplanır.

Son ödeme zamanı. Bu tarih mevcut dönem borcunuzu ödemeniz ihtiyaç duyulan son olarak tarihtir. Bu tarihe kadar mevcut kredi kartı dehemmiyet borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzun belirtilen son ödeme tarihinden sonrasında ödenmesi halinde gecikme faizi ödemeniz gerekir.

Dönem borcu. Bir döneme ait kredi kartı harcamalarınızın toplamanı gösterir. Varsa geçmiş dehemmiyet borçlarınızda güncel dehemmiyet borcunuzun içerisinde yer alır. öteki yandan geçmiş dönem borçlarınızda ekstrenizde ek olarak gösterilir. Güncel ve geçmiş döneme ait harcama, faiz şeklinde ek ücretlerde dönem borcu toplamınızda yer alır.

Asgari ödeme meblağı. Dönem borcunuzun bir kısmına denk gelen minimum ödemeniz ihtiyaç duyulan tutarı gösterir. Bu tutar hesaplanırken kredi kartı limiti 14.999 liraya kadar olanlar için %30, limiti 15.000 – 19.999 olanlar için %35, limiti 20.000 lira üzerinde olanlar içinse %40 şeklinde belirlenir. Örneğin, kredi kartı limitiniz 2000 lira ise ve dehemmiyet borcunuz da 1500 lira ise ödemeniz ihtiyaç duyulan asgari ödeme tutarı 450 lira olur. Asgari ödeme meblağı ödenmediği takdirde kartınızın kullanımı sınırlandırılır. Asgari meblağ ödense dahi kalan dönem borcu üzerinden de gecikme faizi işletilmeye devam eder. Bu nedenle gecikme faizi ödememek için dehemmiyet borcu toplamanı ödemeniz gerekir.

Faizler ve ücretler. Kredi kartınızı kullanmanız halinde ödeyeceğiniz alışveriş faizi, borçlarınızın gecikmesi halinde ödemeniz ihtiyaç duyulan gecikme faizi, nakit avans çekim ücret, komisyon ve oranları benzer biçimde bilgiler kredi kartı ekstrenizde belirtilir. Faiz ve ücretlerde değişiklik olması halinde güncel ekstrede ilgili alanda bu bilgileri görebilmeniz mümkün olmaktadır.

Kredi kartı borcu gecikince ne olur
devamlı geciken borçlar kredi notunuzu olumsuz etkileyeceğinden kredi kartı borçlarınızın hepsinı tertipli olarak ödemeniz gerekir. Kredi notunuzun negatif etkilenmesi finansal kuruluşlarda sizin adınıza olumlu bir referans göstermeyeceğinden gelecekteki finansal talep ve istekleriniz pozitif sonuçlanmayabilir. Örneğin, konut kredisi almak istediğinizde yada daha basitinden kredi kartı limitinizi artırmak istediğinizde başvurunuz düzensiz ve geciken ödemeleriniz sebebiyle direkt red alabilir.

Bunun haricinde 90 gün gecikmeye düşen borçlar için bankanız yasal işlem başlatabilir ve geciken borçları hukuki yolla öğrenim edebilir. Bu konuda daha detaylı data için banka borcu ödenmezse ne olur yazımızdan informasyon alabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz
Kredi kartı borcunuzu bankanızın ATM’lerinden veya şubelerinden ödeyebileceğiniz şeklinde kartınızı aldığınız banka dışında farklı bir banka kullanıyorsanız, kullandığınız bankadan da borç ödemesi yapabilirsiniz.

Kredi kartına haiz olduğunuz bankadan kart borcunuzu ödemeniz halinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez fakat farklı bankalardan borç ödemesi yaptığınızda bir miktar harcama ödemeniz gerekebilir.

Gecikme faizi ödememek ve kredi notunuzu düşürmemek için kesinlikle kredi kartı borçlarınızı vakitında ödemeyi alışkanlık haline getirin. İlk kere kartı kullanmaya başlıyorsunuz, iyi mi başlarsanız öyle gidecektir. Bu finansal anlamda kazanmanız gereken önemli bir davranış.

Kredi kartı kullanmak size hangi avantajları sağlayacak
yalnız size değil, kayıt dışılığı engellediği için kredi kartı kullanmak ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. Fakat bizlere sağladığı katkılar çok daha fazla. Örneğin, çoğu kredi kartının biroldukça işyeriyle kampanya ve indirimleri bulunur. Bu üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde hem indirim bununla beraber kart puanı kazanmak mümkün olabilmektedir.

öteki taraftan kredi kartlarının taksitli satın alma benzer biçimde önemli bir avantajı vardır. Mesela, ihtiyacınız olan herhangi bir ürünün ücreti bütçenizi zorlayacaksa kredi kartınızla taksitli alıp, bütçenize uygun olarak aylık ödemeler yapabilirsiniz.

Kredi kartınıza ilişkin kampanya, indirim ve taksit imkanlarını bankanızın resmi internet adresinden öğrenebilirsiniz. Genel anlamda kampanyalar dönemsel olarak değişiyor ve neredeyse her ay yeni bir kampanya yapılıyor. Bu kampanyaları mutlaka takip etmenizi fakat sadece ihtiyacınız olan ürünleri almak için kampanyaları değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Son olarak kredi kartınızı kullanmaya başlamadan önce sizlere birkaç tüyo daha vermek istiyorum.

Dengeli kullanmaya çalışın. Kredi kartınızı mutlaka dengeli kullanmaya çalışın. Bankanız size her ne kadar limit tahsis etmiş olursa olsun kartınızı kullandığınızda bir sonraki dönem için borçlandığınızı ve borcunuzu ödemeniz gerekeceğini göz önünde bulundurun.

Yüzde 30 kuralını uygulayın. Bilgili kullanıldığı takdirde kredi kartı kullanmak avantajlıdır. Kartınızı bilinç kullanmak için yüzde 30 kurulanı uygulamaya özen gösterin. Bu kurala bakılırsa aylık elde ettiğiniz gelirin en fazla yüzde 30’u kadar kart harcaması yapmanız gerekir. Mesela, 2000 lira aylık geliriniz var ise kredi kartınızdan yaptığınız harcamanın 600 lirayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bu kaide haricinde aylık ödemeniz gereken farklı borçlarınız varsa kredi kartından kullanacağınız aylık tutarın bütçenizi zorlamayacağından kararlı olmalısınız.

Vakitında ödeme yapın. Her ne olursa olsun mutlaka kart borcunuzu vakitında ödeyin. Zamanında ödenmeyen borçlar yazıda da şu demek oluyor ki bahsettiğim bireysel kredi notunuzu büyük ölçüde etkiler ve finansal müesseseların gözünde sizin adınıza olumlu bir izlenim bırakmaz. Kredi notunuzun düzensiz ödemeler nedeniyle düşmesi hasebiyle gelecekte ihtiyacınız olabilecek kredi başvuruları, kart limit artırım talepleri olumsuz neticelanır. İlk kez kredi kartı kullanmaya başlayacağınız için ne olursa olsun süreında ödeme yapmanız icap ettiğini bilmeniz son derece önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir