Kredi Kartı Limiti. Kredi Kartı Limit Belirleme

Kredi kartı sınırı, kullanılabilir maksimum kredi bakiyesidir. Kredi kartı sınırı bankalar tarafından kimi etmenlere göre tahsis edilmekte ve belirlenmektedir. Satın alma gücünü etkilediği için kredi kartı sınırının büyüklüğü ehemmiyetlidir.Zira kredi kartı sınırı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla satın alım yapmak olası olabilmektedir.

Bugün kredi kartı sınırınızın hangi etmenler doğrultusunda nasıl belirlendiğinden, sınırınızın en fazla ne kadar olabileceğinden ve sınır artırımı için neler yapabileceğinizden söz edeceğiz.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Konupara’da kredi kartı inceleme yayınlarımızdan rastgele birine eşit geldiyseniz, sınırlar dışında bir kredi kartının hemen hemen tüm özelliklerini yazdığımızı fark etmişsinizidir. Bunu bankaların tanıtımlarında da görmüş olmanız olası; kart özelliklerinden söz edilir, ancak sınırlardan söz edilmez.Bunun nedeni, kredi kartı müracaatı onaylanan her kart sahibine değişken olarak tahsis edilen sınırlardır. Sözgelimi, aynı bankanın aynı kredi kartı ürününe müracaat yapan ve başvurusu onaylanan iki değişik kişiye tahsis edilen sınırlar arasında büyük bir farklılık olabilir. Bunun da nedeni kredi kartı sınırlarının kişiye göre değişen gelir, borç sınır oranı ve kredi geçmişi gibi belirli etmenler çerçevesinde belirleniyor olmasıdır.
Kredi kartı limitlerini belirleyen etmenlerin neler olduğuna bir bakalım.

Belgelenebilir Gelir

Belgelenebilir geliriniz, kredi kartı sınırınızı direk etkiler. Yüksek bir geliriniz varsa daha yüksek bir kredi sınırı için onay alma talihiniz daha yüksektir. Ancak, gelirinizin size yüksek bir kredi sınırı getireceğinin bir garantisi yoktur.Zira kredi geçmişiniz ve borç sınır oranınız gibi diğer ehemmiyetli etkenler hala devrede olacaktır.

Kredi Geçmişi

Diğer kredi kartlarınızdaki kredi sınırlarını nasıl kullandığınız, sadece yeni bir kredi kartı için onay alıp almayacağınızı değil, bu arada onay alacağınız kredi kartının sınırını de etkileyecektir.Gecikmeli ödemeler, yüksek sınırlar ve diğer negatif bilgiler, yüksek bir kredi sınırı için onay alma ihtimalinizi daha düşük hale getirmektir.

Belgelenebilir Gelir

Belgelenebilir geliriniz, kredi kartı sınırınızı direk etkiler. Yüksek bir geliriniz varsa daha yüksek bir kredi sınırı için onay alma bahtınız daha yüksektir. Ancak, gelirinizin size yüksek bir kredi sınırı getireceğinin bir garantisi yoktur. Çünkü kredi geçmişiniz ve borç limit oranınız gibi diğer önemli faktörler hala devrede olacaktır.

Diğer Kredi Kartı Toplam Limitleri

Bankalar, diğer kredi kartlarınızı referans alabilir. Kredi riziko raporunuz diğer kredi kartlarınız için yüksek kredi sınırlarınız olduğunu gösteriyorsa, yeni bir kredi kartında yüksek bir kredi sınırı için onay alma bahtınız daha büyük olacaktır. Diğer yandan, genellikle 1.000 ve 2.000 lira tutarında kredi limitiniz varsa, kısa sürede 10.000 lira gibi kredi limiti için onaylanma ihtimaliniz yoktur.

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Kartı Limiti Alınabilir?

Legal tertip etmelere göre, ilk sene için aylığınızın en fazla 2 katı kadar kredi kartı sınırı alabilirsiniz. İlk seneden sonraki senelerde da aylığınızın en fazla 4 katı kadar kredi kartı sınırı alabilirsiniz.Legal tertip etmeler açıkça bu şekilde dile getiriliyor olsa da, kredi kartı sınırınız belirlenirken kredi geçmişi, belgelenebilir gelir, borç-sınır oranı, diğer kredi kartlarınızın toplam sınırları gibi diğer etkenlerin de hesaba katacağını unutmamanız gerekiyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Başlangıçtaki kredi kartı sınırınızla devam etmek zorunda değilsiniz. Kredi kartınızı mesul bir şekilde kullandıktan birkaç sene sonra, bankanız kredi kartı sınırınızı otomatik olarak yükseltebilir.Kredi kartı sınırınızı otomatik olarak yükseltmek için, kartınızı kullanmaya devam faktörüz ve kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeyi sürdürmeniz gerekir. Çünkü bu pozitif bir kredi geçmişi oluşturacaktır.Elbette, sınır yükseltme talebinizin söz ettiğimiz etmenler doğrultusunda değerlendirileceğini unutmamalısınız. Zira yeterlilik sağlamadığınız vaziyetlerde sınır yükseltme talepleriniz negatif sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir