Kredi KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır? KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Üniversite talebelerine verilen öğrenim kredisi bilhassa imtihanlardan sonra merak ediliyor. Burs müracaatı negatif yanıt alan talebeler öğrenim kredisine müracaat yapabiliyor. Üniversite bitirdikten sonra ödenen öğrenim kredisi nasıl alınır, kimler öğrenim kredisi almak için başvuru yapabilir?

Burs alamayanlar için alternatif olan öğrenim kredisi, KYK (Kredi Yurtlar Müessesesi) tarafından veriliyor. Geri ödemesi zaruri olan öğrenim kredisi, üniversite döneminde talebeleri deşarj oluyor. Sonradan geri ödemesi olsa da talebeler tarafından sıklıkla seçenek edilen öğrenim kredisine kimler müracaat yapabilir suali merak ediliyor.

Öğrenim Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Öğrenim kredisine müracaat etmek için evvela Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmanız gerekiyor. Öğrenim kredisine; ön lisans talebeleri, lisans talebeleri, açık öğretim talebelerinden yalnızca önceliğe sahip talebeler (şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.), iki senelik okullardan mezun olup, dört senelik okullara dikey geçiş imtihanı ile ara vermeden kayıt yaptıran talebeler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), yüksek lisans talebeleri müracaat da bulunabilir.

Öğrenim Kredi ve Burs Aynı Anda Alınabilir mi?

Öğrenim kredisi ile bursun aynı anda alınıp alınmadığı talebeler tarafından merak ediliyor. KYK tarafından verilen öğrenim kredisi ve burstan aynı anda yararlanamazsınız. Şayet burs çıkmadıysa öğrenim kredisine müracaat edebilirsiniz. Okul koşulunu bitiriyorsanız öğrenim kredi müracaatınız negatif cevap almaz.

Öğrenim Kredisi Nasıl Ödenir?

Geri ödemeli olan öğrenim kredisi nasıl ödenir, hemen ödeniyor mu suali akılları kurcalıyor. Öğrenim kredisini mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Ama bir takım vaziyetlerde öğrenim kredisini ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Geri ödemeli olan öğrenim kredisi nasıl ödenir, hemen ödeniyor mu suali akılları kurcalıyor. Öğrenim kredisini mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Ama bir takım vaziyetlerde öğrenim kredisini ödemekte zorluk çekebilirsiniz.

Erken Ödeme Yapınca İndirimden Faydalanabilir Miyim?

Öğrenim kredinizi erken ödediğiniz vakit erken indirimden yararlanmanız olası. Anapara üzerinden rastgele bir indirim yapılmasa da erken ödeme indirimi kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanır. Öğrenim kredisi borcunuz bir şartla siliniyor. O da bir hastanenin sıhhat heyetinden “hayatını çalışarak kazanamaz” raporu alınarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir