Kredi Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Bir kere kredi çekip borçlandınız ancak yaşam koşulları aklınızın alamayacağı bir hızla pahalı bir duruma gelmeye başladığında, belki fırsat bulduğunuz takdirde harcadığınız keyfi harcamalar ve hesapta olmayan masraflar sebebiyle çektiğiniz kredi yetmemeye başladığında aklınızda beliren soru muhtemelen başlıktaki sorumuz olmalıdır. Özellikle geçim sıkıntısı yaşayan işçilerin ve hiçbir gelirleri olmadığı halde kendilerinden bol bol gider istenen öğrencilerin aklında bulunan bu soruya cevap vermek amacıyla bu makaleyi yazmaktayız.

İkinci Kredi Çekme Talebinin Onaylanması İçin Gerekenler

İkinci bir kredi çekmenin yolunu öğrenmek için öncelikle bankalara gitmelisiniz ancak bir ön bilgi olması amacıyla size ufak ip uçları verebilirim. Öncelikle ikinci bir kredi almanız için bankanızın bakacağı şeyler gelir miktarına, kredi notunuza ve tabii ki ödeme performansınıza göre şekillenmektedir. Bunlar arasından en önemli olanı ise kesinlikle kredi notunuz olacaktır. 1 ile 1900 arasındaki bir kredi notu sistemi sebebiyle 1-1499 arası da kendi içerisinde en riskli, orta riskli, az riskli gibi gruplara ayrılarak riskli grubuna alınmıştır ve bu derecede bir nota sahip bireylerin kredi alma şansları diğerlerine göre daha azdır. Aylık gelir durumunuzda en önemli ikinci kriterdir. Evinizin, ailedeki birey sayısının ve maaşınızın hesaplanmasıyla bir gider listesi çıkarılıyor ve bu da uygunsa bankalar ikinci krediyi kullanmanızı onaylıyorlar.

İkinci Kez Kredi Çekmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Ayrıntılar

Bankaların yukarıda bahsettiğim ana etmenler dışında dikkate aldıkları başka hususlar da söz konusudur. Mesela ikinci krediyi verirlerken ilk kredinizden kalan borçla yeni verilecek kredinizin toplam miktarının limiti geçmemesi. Ancak evdeki bireylerin de gelirlerini veya kira gibi ek gelirleri belirtmeniz durumunda bu limit daha üst seviyelere çıkarılacaktır. Ama bu durum her banka için söz konusu değildir. Bankadan bankaya değişkenlik gösteren bu durum tamamıyla bankaların inisiyatifindedir. Aynı zamanda ödemeleriniz zamanında ve tam ise ve kredi notunuz yüksek çıktıysa ve tabii ki geliriniz ikinci kredi borcunu ödemek için yeterli bir miktardaysa bankanızın size sunduğu düşük faiz oranlarından da faydalanma şansınız vardır.

Üst Üste Kredi Çekmenin Dezavantajları

Bir kez kredi çektikten sonra ikinci kez kredi çektiniz diyelim. Çoğunlukla ikinci kredi birinci krediden kalan borcun ödenmesi için çekilmektedir ve tüketicilerin daha zor duruma düşmesine neden olmaktadır. Bu sebeple ikinci kez kredi çekmek için başvurmadan önce ilkini çekeceğiniz krediyle kapattıktan sonra yeni çektiğiniz krediyi neyle kapatacağınızı düşünmeniz önemlidir. Çünkü birçok kişi bu sebepten ötürü borç batağından ne yazık ki kurtulamamaktadır ve borçlarının sadece geciken kredi faizlerini ödeyebilmektedir.

İkinci Kez Kredi Çekmenin Avantajları

İkinci defa kredi çektiğiniz zaman eliniz oldukça rahatlayacaktır bu rahatlık sayesinde kredi borçlarınızı kapatabilirsiniz. Kredi notunuzu yeni kredinizi düzenli ödeyerek arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir