Ödenmeyen Konut Kredisi Ne Oluyor?

Banka ya da finans kuruluşlarının ev ipoteği koşuluyla ev sahibi olmak isteyenlere verdiği kredi türüne konut kredisi denir. Konut kredilerinin faiz oranı ve vade süresi ise bankadan bankaya değişmektedir. Örneğin 2019 yılı faiz oranlarına baktığımızda Yapıkredi %2.15, Akbank %2.11 ve Garanti Bankası %2.13 gibi oranlarla konut sahibi olmak isteyenlere kredi vermektedir. Faiz oranları yüksek olsa bile ev sahibi olmak isteyenler bu yükün altına girmekte ve konut kredisi çekmektedirler. Bu krediyi rahat bir şekilde ödemek istiyorsanız bazı yollara başvurabilirsiniz. Bunlardan birisi uzun vadeli konut kredisi çekmektir. Uzun vadeli kredilerde faiz oranları kısa vadeli kredilere göre artmaktadır. Ancak aylık taksit tutarı açısından daha düşük olduğu için ödeme kolaylığı sağlayabilmektedir. Bir başka yol ise elinize para geçtiğinde bunu kredi borcunuza harcayıp vade sayınızı veya taksit tutarını düşürmenizdir. Fakat tüm bu yollara rağmen krediyi gerektiği şekilde ödeyemeyen müşteriler bazı durumlarla karşılaşmaktadır. Bu durumlar: Konutun ipotek edilmesi ve müşterinin mal varlığına haciz gelmesidir.

Konutun İpotek Edilmesi

Müşteriler konut kredisi çekmek istediklerinde bankalara uzun vadeli başvuruda bulunabilir ya da aylık taksit tutarını yüksek tutup kısa vadede konut kredisi borçlarını ödeme yoluna başvurabilmektedirler. Fakat müşteriler bu kredilerin ödenmesi konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşıp kredi borçlarını ödeyemeyebiliyorlar. Böyle bir durumun olması halinde ise en kötü seçenek bankanın ipotek yetkisini kullanmasıdır. Kredi borcu bitene kadar banka konut üzerinde satış hakkına sahiptir. Bu yüzden kredi borcu ödenmediğinde banka ipotek edebilir ve bu konuta el koyup başka birine satabilir. Yani yüksek meblağlı krediler müşteriyi zor durumda bırakabilir.

Müşterinin Mal Varlığına Haciz Gelmesi

Kredi çektiniz ve bankaya borcunuzu ödeyemediniz. Böyle bir durumda başınıza gelebilecek bir başka durum ise eşyalarınıza haciz gelmesidir. Borç ödenmediği taktirde banka yasal olan 3 aydan süreden sonra müşteriye 1 aylık daha zaman tanır. Eğer toplamdaki 4 ay süre boyunca kredi borcunuzu ödeyememişseniz icra işlemi başlatılır. Böyle vakalarda bankaya başvurmanız ve gerekli imkanları size sunup sunamayacağı hakkında bilgi almanızda fayda vardır.

Yukarıda belirtilen olumsuz durumlarla karşılaşmamak için konut kredisi çekmeden önce gerekli araştırmalar yapılmalı, bankaların faiz oranları ve vade süreleri kıyaslanmalıdır. Aksi halde kredi borcunun ödenme sürecinde aksaklıklar meydana gelebilir ve müşteri olarak zor durumda kalabilirsiniz.

Konut Kredisini Geciktirmeden Ödemenin Faydaları

Tüm kredi türlerinin en büyükleri arasında olan konut kredisini zamanında aksatmadan ödemek krediyi çeken kişi için oldukça iyi bir kredi notu sağlamaktadır. Eğer kredilerinizi düzgün ödemezseniz kredi notunuzu yine aynı büyüklükte düşürmektedir. Bu nedenle eğer konut kredisi çektiyseniz ve gerçekten ödeyebilecek durumdayken taksitlerinizi keyfi olarak geciktiriyorsanız bu sizin için iyi olmayacak bir durumdur. Taksitlerinizi geciktirmeden ödemeye dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir